Čo sú plotrové nože?

Nože do plotrov - ilustračný obrázok
Nože do plotrov – ilustračný obrázok

Nože do plotrov sú nevyhnutným príslušenstvom do rezacích plotrov. Patria medzi spotrebný materiál, nakoľko ich používaním sa opotrebujú. Rýchlosť opotrebenia závisí jednak od vyrezávaného materiálu, od dĺžky používania, nastaveného tlaku ako aj iných faktorov (ako napr. nesprávne osadenie do držiaka plotrových nožov).

Nakoľko do svojho rezacie plotra nemôžete použiť hocijaký nôž a tie nie sú univerzálne, je potrebné sa pozrieť aj na určité členenie plotrových nožov.

Základné členenie možno podľa ,,ľudovo zaužívaných” typov/štandardov používaných na Slovensku:

1. Nože do plotrov typu Roland – rezacie plotre značky Roland vytvorili vlastný štandard plotrových nožov. Vzhľadom na rozšírenosť tejto značky začali ostatní (najmä ázijský) výrobcovia rezacích plotrov používať rozmery a parametre nožov do plotrov značky Roland.
Najčastejšie majú tieto nože priemer 2 mm a dĺžku 23 mm.

2. Nože do plotrov typu Mimaki alebo Summa – tieto značky rezacích plotrov sa odchýlili od štandardných rozmerov plotrových nožov a použili svoj vlastný, o niečo menší rozmer. Najčastejšie majú tieto nože priemer 1,5 mm a dĺžku 20 mm.

3. Ostatné rozmery, ktoré nepoužívajú štandardy podľa odsekov 1. a 2. Napr. vlastnou cestou išiel Graphtec, ktorý používa plotrové nože nielen vlastných rozmerov, ale súčasťou balenia sú aj špeciálne pružinky, ktoré sa vkladajú do držiaka spolu s nožom. Ako príklad možno uviesť napr. Graphtec CB09, ktorý používa nože dlhé 20 mm, hrubé 1 mm + pružinu.

Delenie podľa uhla čepele

1. Nože do plotrov s 30 ° čepeľou (tzv. tridsiatky) – tridsiatky majú z výberu najmenej ,,špicatú” čepeľ a vyrezávanému materiálu je vystavená najmenšia dĺžka ostrej plochy v porovnaní s ostatnými, väčšími uhlami. Často bývajú používané na tvrdšie materiálu a menej hrubé vyrezávané médiá.

30° plotrový nôž

2. Nože do plotrov so 45° čepeľou (tzv. štyridsaťpäťky) – možno ich považovať za určitý medzistupeň medzi tridsiatkami a šesťdestiakami a pre svoj tvar a dĺžku ostria sú obľúbené najmä na vyrezávanie štandardných flex fólií alebo samolepiacich fólií (sign-cutting).

3. Nože do plotrov so 60° čepeľou (tzv. šesťdesiatky) – plotrové nože 60° majú čepel s najväčším ,,špicom”, a preto aj ostrie čepele je v porovnaní s predchádzajúcimi uhlami najdlhšie. Z toho dôvodu je táto čepeľ vhodnejšia:
(i) na vyrezávanie hrubších materiálov, nakoľko čepele s menším uhlom nemusia prezerať materiál úplne;  a zároveň
(ii) aj na vyrezávanie malých detailov, čo je umožnené práve vďaka ,,ostrosti” špičky čepele. V prípade malých detailov teda dochádza ku kontaktu s menšou časťou ostria čepele, vďaka čomu pohybom noža po vyrezávanom médiu je menšia pravdepodobnosť, že dôjde k jeho pretrhnutiu alebo inom poškodeniu.

Plotrový nôž 60tka

Aký vybrať správny nôž do plotra?

Otázka, na ktorú nie je ľahké odpovedať. V prvom rade si musíte uvedomiť aké plotrové nože sú kompatibilné a použiteľné vo Vašom rezacom plotri. Pokiaľ si neviete dať rady vybrať podľa značky alebo typu, najjednoduchším a základným postupom je odmeranie plotrového noža, ktorý už máte (alebo bol dodaný) k plotru.

Akonáhle máte vybraný rozmer, ktorý Vám bude pasovať do držiaka, je potrebné zvoliť vhodný uhol ostria čepele. Ako bolo uvedené aj vyššie, každý je vhodnejší na niečo iné. Musíte si preto odpovedať na otázku, čo chcete vyrezávať.

Chcete vyrezávať hrubšie materiály? Odporúčame skôr nože s vyšším uhlom.

Chcete pracovať na tvrdších materiáloch? Vhodnejší je skôr menší uhol.

Plánujete pracovať s viac druhmi materiálov a nechce sa Vám nože často meniť? Vyskúšajte ,,medzistupeň” a choďte do nožov 45°.

Vyššie uvedené však určite nie je možné považovať za nemenné pravidlo. Pokiaľ dosahujete lepšie výsledky s nožmi do plotrov v rozpore s vyššie uvedeným, pokojne pokračujte v tom, na čo ste zvyknutý. Cieľom je totižto dosiahnutie výsledku požadovanej kvality. Pokiaľ Vami požadovaný štandard kvality dosahujete, určitou sankciou menej vhodného noža bude je skoršie opotrebenie. To by však pri dostupných cenách plotrových nožov nemal byť problém. Cena sa totižto výhodne pohybuje od cca 3,50 eur za kus (pokiaľ siahnete na kompatibilné, neoriginálne nože).

Ako už bolo naznačené vyššie, sankciou za nesprávne vybraný uhol môžu byť problémy s kvalitou (napr. netrafenie sa presne do rohu, neprerezanie materiálu a pod.) alebo rýchlejšie opotrebenie noža.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *